You are here: Home / plánovanie svadby / 10 tipov ako ušetriť na svadobnom rozpočte

10 tipov ako ušetriť na svadobnom rozpočte

Alebo zopár “drobností”, ktoré o rozpočtovaní svadby poznali aj naše staré mamy.

  1. Plánujte takú svadbu, akú si môžete dovoliť. Nie akú si môže dovoliť nevesta následníka trónu. Spravte si realistický svadobný rozpočet. Určite priority v oblasti výdavkov: ak sú pre vás dôležitejšie kvety a výzdoba než napríklad svadobná torta, potom rátajte menej peňazí na (jednoduchú) tortu a viac na kvety.
  2. Majte pod kontrolou nepredvídané výdavky. Ak na niečo v priebehu svadobných príprav utratíte viac peňazí, ako ste pôvodne plánovali: napríklad za šaty, lebo od nich nemôžte oči odtrhnúť, potom musíte niekde inde utratiť menej. Takže v prípade, že šaty stoja o sto eur viac ako ste plánovali, treba škrtať a znížiť o sto eur inú položku z rozpočtu.
  3. Majte pod kontrolou aj zoznam hostí. Približne 50 % z celkového rozpočtu ide na jedlo a pitie. Ak je cena na hlavu napríklad 35 eur, potom je ľahké si spočítať o koľko sa navýši rozpočet ak pozvete ďalších 15 ľudí.
  4. Ak vám svadbu plánuje a organizuje svadobná či eventová agentúra, dajte si dobrý pozor na pevnú cenu tzv. „balíčkov služieb“. Overte si, čo všetko ponúkaný balík služieb obsahuje a čo z toho skutočne potrebujete. Vyjednávajte a nenechajte sa dotlačiť k podpisu zmluvy, kým nebudete spokojná s tým, k čomu sa dodávateľ zmluve zaväzuje. Prečítajte si článok na čo dávať pozor pri výbere agentúry
  5. Čítajte malé písmenká: je 20% DPH a cca 10 % agentúrna provízia už zarátaná v cene? Ak nie, potom finálny účet môže znamenať rozdiel v stovkách, ak nie v tisíckach.
  6. Nebuďte príliš veľkorysá! “Láskavosti” nie sú potrebné. Nemusíte kupovať svojim hosťom darčeky. A ak máte počas svadobnej hostiny bar zadarmo, nemusí vždy obsahovať aj tvrdý alkohol. Víno a pivo postačia. Boli by ste prekvapené, ale niekedy to hostia aj očakávajú.
  7. Angažujte seba. Ak ste šikovná, zožeňte si ozdobný papier a nejaké dekorácie za rozumnú cenu a originálne svadobné oznámenia, menička a menovky na stôl sú na svete. Stačí k tomu PC, tlačiareň a šikovné ruky.
  8. Požičajte si, čo môžete. Porozmýšľajte, kto vo vašom okolí mal nedávno svadbu a mohol by požičať dekorácie či šperky. Požičajte si od známeho auto, čo vás dovezie až k radnici či kostolu.
  9. Požiadajte o pomoc talentovaných priateľov (dekoratéra, kvetinárku, DJ-a, grafika…). Ak niekto vie fantasticky piecť, môže urobiť tortu!
  10. Nemíňajte na odbúranie predsvadobného stresu! Posledné týždne pred svadbou, keď už je všetko naplánované, každá nevesta dosť intenzívne cíti, že by mala so sebou ešte niečo urobiť. Je to čas, kedy diabolské kozmetické firmy brnkajú na nervy sloganmi tipu “toto sérum rozžiari vašu pleť” blablabla. Musíte len minúť ďalších 50 euro za kýbeľ krému na tvár a ďalších 100 eur za nový make-up? Nemusíte.

Chcete vedieť o financovaní svadieb viac?

Pozrite si súvisiace články

Svadobný rozpočet na stiahnutie.

Svadba nie je o peniazoch.

Koľko stojí svadba.

About Tatiana Leporis

I am Tatiana Leporis, marketing lady, who work for Lowe GGK now. worked for JandL, UNIT (current Tempest), CD Ogilvy, Slovnaft, Creo/Young & Rubicam in the past. I am interested in everything related to marketing strategies, inbound marketing and engagement marketing.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top